Rocker.Foruma.Biz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rocker.Foruma.Biz

Rock'n Yeni Adresi

AnasayfaKapıGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

750 bin öğrenci bu soruyu yanıtlayamadı

2 posters
YazarMesaj
Lacey
Editör
Editör
Lacey

Kadın
En sevdiği Grup : Flyleaf
En sevdiği şarkı : Mor ve Ötesi-Gece
Ruh Halim : 750 bin öğrenci bu soruyu yanıtlayamadı Eglenc10
Yasal UYARI ! : Dikkat Dikkat Rocker forum 15 dk'dan sonra bağımlılık etkisi yaratır => YASAL UYARI...!

Kişi sayfası
Rocker Forum: Rocker Forum

750 bin öğrenci bu soruyu yanıtlayamadı Empty
MesajKonu: 750 bin öğrenci bu soruyu yanıtlayamadı   750 bin öğrenci bu soruyu yanıtlayamadı I_icon_minitimeCuma Tem. 11, 2008 8:57 pm

2008 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'na (ÖSS) 1 milyon 644 bin 73 kişi başvurdu. Oysa genel liseler bu yıl mezun vermeyeceği için bu sayının 1 milyon 250 bin olması bekleniyordu. Lise son sınıf öğrencilerinin sayısının azalacağını, dolayısıyla şansının daha çok olacağını düşünen eski mezunlar ve üniversiteliler rekor düzeyde başvuru yapınca aday sayısı diğer yıllardan farklı olmadı. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan eski mezunların başvuru sayısının artmasının sınavı nasıl etkileyebileceğinden soruların niteliğine, üniversitelerde çok büyük kontenjan açığı olursa ne yapılabileceğine, tercih yapabilmek için gereken 160 ve 185 barajlarına ulaşmak için hangi testten ne kadar soru çözmenin şart olduğuna kadar birçok konuda merak edilenleri SABAH okurları için yanıtladı.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'na (ÖSS) girecek 1.5 milyonu aşkın öğrencinin en çok merak ettiği konuların başında, "Bu yıl ÖSS'deki sorular kolay mı zor mu" sorusu geliyor. Bu soruya Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan'a sorduk. Yanıtı, "Soruların zorluğunu, kolaylığını öğrenciler nedense gereğinden fazla önemsiyorlar. Hazırlanan soruları bir tur okudum. Geçen yılki ile eşdeğer sorular, geçen yıldan daha zor değiller" oldu. ÖSS sorularını ÖSYM'de test geliştirme biriminde 60 kişilik bir ekip hazırlıyor. Ardından da üniversitelerden yaklaşık 100 öğretim üyesi denetliyor. Sorular lise müfredatını kapsıyor. İki bölümden oluşacak sınavda toplam 240 soru olacak. Ancak sınav için sadece 240 soru değil, binlercesi hazırlanıyor. Sınav kitapçığına girecek sorular da bunlar arasından seçiliyor. Soruların büyük ölçüde hazırlandığını ve 3 hafta sonra da matbaaya gideceğini anlatan Yarımağan şu bilgiyi verdi: "Sorularda son rötuşlar yapılıyor. Ama aşağı yukarı da hangi soruların kitapçıklara gireceği kesinleşti. Sorularımız birbirine yakın düzeyde. Geçen seneden zor değil. Zorluk kolaylık kişiye göre değişir ama şu ana kadar hazırlanan soruları bir tur okudum. Şunu söyleyeyim geçen seneden daha zor olmadığı kesin. Aynı seviyede. Geçen yılki sorular ile eşdeğerler."

15-(8-3)=? 750 bin öğrenci yanıtı veremedi

Yarımağan sınava giren adaylar arasında dört işlemi bile yapamayanlar olduğunu belirterek, şu örneği verdi: "Bir soru vardı hiç unutamıyorum. 2006 yılında sorduk. Rakamlar tam hatırımda değil ama soru şöyleydi: 15-(8-3) =? Sonucun ne olduğunu sorduk. 8'den 3'ü çıkaracak, 5 kalacak, 15'ten 5'i çıkaracak 10 kalacak. Bunu adayların yüzde 48 yapamadı. Yani 1.5 milyon kişiden nerede ise yarısı bu sorunun cevabını veremedi. Maalesef seviye böyle."
https://rocker.canadian-forum.com
ArZu
Admin
Admin
ArZu

Kadın
En sevdiği Grup : Zardanadam
En sevdiği şarkı : gözümün yaşını sildim ben
Ruh Halim : 750 bin öğrenci bu soruyu yanıtlayamadı Sessiz10
Yasal UYARI ! : Dikkat Dikkat Rocker forum 15 dk'dan sonra bağımlılık etkisi yaratır => YASAL UYARI...!

Kişi sayfası
Rocker Forum: Rocker Forum

750 bin öğrenci bu soruyu yanıtlayamadı Empty
MesajKonu: Geri: 750 bin öğrenci bu soruyu yanıtlayamadı   750 bin öğrenci bu soruyu yanıtlayamadı I_icon_minitimeCuma Tem. 11, 2008 9:05 pm

şaşırmış vay be.. =)

soruyu açıklayın da anlayacağmızı dilden anlayalaım gülümseme aynı hatalara biz de düşmeyelim Dil çıkaran

750 bin öğrenci bu soruyu yanıtlayamadı
1 sayfadaki 1 sayfası